Monday, February 1, 2010

February groceries

I managed to stay within my budget this month and I even have money left over! Not much but it's there so... there.

First stop was IGA for meat. It's not organic or free-range but since Dad has to have meat with every meal and prefers it red I do what I can.

Beef Burger, fresh, buy one, get one free- $29.62, for 16 packages of meat, when broken down.
Bay Scallops, frozen-$3.42 for a 1lb package
Shrimp, frozen-$1.80 for 8 oz. tub
Sea Scallops, frozen- $14.39 for 1.44 lbs
Mussels, frozen- $7.99 for 2 lbs
Chicken leg portions, frozen- $17.80 for 20 lbs

Total+ tax= $77.27


Save-U-More was the next store and I am more impressed with it every time I go in. A few years it was bought out and revamped. Their organic selection continues to get bigger and might rival Fred Meyer some day.

Balsamic Vinegar, organic- $5.39 for 18 fl. oz.
Coconut Milk, organic- $4.78 for two 14 fl. oz cans
Brown Rice Macaroni- $3.69 for 16 oz package
Chinese Noodles- $7.09 for 5 lbs
Mushrooms, sliced- $9.39 for a case of 12 cans
Decaf Coffee, organic- $6.59 for 1 lb
Olives- $8.91 for nine cans
Oysters- $22.32 for eight cans
Feta- $7.39 48 oz
Butter, organic- $8.29 for 2 lbs
Tomato Paste, organic- $6.79 for a case of 12
Diced Tomatoes, organic- $8.79 for a case of 8
Mozzarella- $12.99 for 5 lbs
Cheddar- $11.89 for 5 lbs
Corn, frozen, organic- $6.99 for 3 lbs
Almonds, raw- $11.99 for 3 lbs
Misc. animal foods and paper towels- $87.15

Total+ tax=$237.83


Fred Meyer was our last grocery stop.

Olive Oil, organic- $10.99 for 17 fl. oz
Potatoes, fresh, organic- $23.03 for 21 lbs
Pine Nuts, raw- $3.85 for 4 ozs
Cucumber, fresh, organic- $1.79 for one
Matzo Meal- $5.49 for 16 ozs
Cabbage, fresh, organic- $2.59 for one, green
Bell Pepper, fresh, organic- $2.58 for one, red
Hot Dogs, organic- $12.98 for 2 packages of 8
Chicken, organic- $20.72 for one, whole
Bulgur- $1.99 for 1 lb
Salad, organic- $3.98 for 10 ozs
Oranges, organic- $3.82 for 4 lbs
Garlic- $5.69 for 32 0zs, chopped
Onions, organic- $2.99 for 3 lbs
Carrots, organic- $2.99 for 2 lbs
Poblanos- $1.07 for 2
Clam Juice- $2.69 for 8 fl. oz.
Peanut Butter- $2.50 for 14 oz
Misc. pet items- $48.47

Total+ tax= $165.44

Total for the trip- $480.54

I have a line on a CSA just down the road for the summer and hopefully we'll get some moose. We get 5 doz. eggs, $4 a dozen, a week from a lady in Nikiski who pastures her birds and does not feed them soy. I refuse to buy milk anymore since I am sooooo close to having all I need. I think I could get raw milk in Homer but I refuse to pay $12 a gallon for it.
Well, there's the grocery list for perusal. Next, is our first meal of February.

~Pam

No comments:

About Me

We're a family that came to Alaska in shifts. We've been here since 1995 and don't plan to leave any time soon.

For Jaime

Comment from a SMART President

" The government that is big enough to give you everything you want is strong enough to take everything you have."

Thomas Jefferson President 1801-1809
Died on JULY 4th, 1826

Followers

I am a Food RENEGADE!
Free CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree CountersFree Counters

gnowfglins

Learn to cook online. Traditional foods, sourdough, and more!